Najczęstsze choroby genetyczne - jakie są i czy wszystkie z nich może wykryć?
Czy wszystkie najczęstsze choroby genetyczne możemy wykryć jeszcze w okresie prenatalnym?
2022-03-14, 08:31

Jakie są najczęstsze choroby genetyczne?

DNA mieści w sobie wszystko, czego można dowiedzieć się o nas jako o istocie biologicznej. W wyniku jego mutacji, czyli zmiany prawidłowej struktury, dochodzi do różnorodnych zaburzeń genetycznych. Jakie są najczęstsze choroby genetyczne?


W jaki sposób dochodzi do mutacji genu?

Mutacja genowa to zmiana sekwencji DNA, która może nastąpić w dowolnym momencie życia człowieka. Choroby genetyczne powodują mutacje w obrębie jednego genu lub kilku genów, stąd ich nazwa, kluczowych dla funkcjonowania naszego organizmu. Niektóre z nich dziedziczymy po rodzicach, inne powstają samoistnie bądź wskutek czynników środowiskowych. Jakie są najczęstsze choroby genetyczne?


Najczęstsze choroby genetyczne

Do najczęstszych i najbardziej znanych chorób genetycznych z pewnością należy Zespół Downa, czyli trisomia 21. chromosomu. Choroba ta występuje u 1 na 700-1000 urodzeń. Na ten moment naukowcy nie są zgodni co do przyczyny Zespołu Downa, jednak już dzisiaj wiemy, że jego występowanie jest mocno skorelowane z wiekiem matki - im jest starsza, tym istnieje większe prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Drugą popularną chorobą jest mukowiscydoza, wiążąca się z powstawaniem nadmiernej ilości śluzu w układzie oddechowym. Najczęstsze choroby genetyczne obejmują również rdzeniowy zanik mięśni, Zespół Gilberta - który nie jest tak niebezpieczny dla zdrowia, jak pozostałe - czy hemochromatoza dziedziczna, w trakcie której dochodzi do wchłaniania zbyt dużej ilości żelaza z układu pokarmowego.

KONTAKT / AUTOR
uPacjenta
uPacjenta
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.